تأملی بر ترانه «زیر باران» با صدای مهرداد شهسوارزاده

تکراری ، اما کمی دلنشین

شاعر ترانه: حدیث دهقان / سازنده ملودی: مهدی رامشک / تنظیم موسیقی: شهاب اکبری

تأملی بر ترانه «زیر باران» با صدای مهرداد شهسوارزاده که این روزها آلبوم «تلنگر» او با استقبال زیادی مواجه شده است.

حسین عصاران

  • تجزیه:

شعر: مهم‌ترین مزیت شعر این ترانه، آزاردهنده نبودنِ آن است . در این شعر تم آشنای جدایی و فراق ، دست‌کم به ناله‌های آزاردهنده و عبارات کتابی و اداریِ بی‌ربط نینجامیده ست. هرچند که برخی از بندهای مبهم و کلی آن  مانند «همه چی زیر بارون یه جورِ خاص میشه» یا «من اونقدر معطمئنم که تو نیستی و هستم» بر مطلق بودن این مزیت خدشه وارد می‌کند. در نقطه مقابل این مسئله، کوتاهی متن شعر ترانه قرارداد که در قالب شش خط و با تکرار سه‌باره ترجیع‌بند به حداقل لازم برای رسیدن به حد نصاب شعر یک ترانه شدن رسیده ست.

ملودی: ملودی این ترانه را باید یکی از عواملی دانست که معایبی از شعر، چون کوتاهی و نبود عنصر شاعرانگی در آن پوشیده بماند که تکراری بودن این‌گونه از ملودی‌ها -که  بسته به قدرت حافظه مخاطب می‌تواند نمونه‌هایی شبیه به آن را به یادش متبادر کند- در عین دلنشین بودن شان، به امکانی برای  به خاطر ماندن و احتمال  بازشنیدن این ترانه  مبدل می شود.

تنظیم موسیقی: تنظیم موسیقی این ترانه در واقع چیزی جز یک «ریتم سکشن» اجراشده با Sampler ها نیست که در پیش‌درآمد و پل ِ میانی‌اش، یک خط ملودی با گیتار روی آن اجراشده است. در واقع  مهمترین مولفه موسیقی این ترانه، چه در ملودی و چه در تنظیم ، سادگی آن است که در نسبت منطقی با شعر ترانه و طرح و موضوع آن قرارگرفته است.

خواننده: مهرداد شهسوار زاده یکی از اولین خوانندگان متعلق به نسل آغازگر ترانه‌های پاپ در سال‌های میانی دهه هفتاد، شناخته می‌شود که با اولین آلبوم خود به نام «شوکا» کمی قبل از راه افتادن جریان رسمی این موج در صداوسیما و معرفی خوانندگانی چون محمد اصفهانی و خشایار اعتمادی و علیرضا عصار، کار خود را آغاز کرد. آلبومی درخور توجه که به‌رغم استعداد بالقوه نسبی ترانه‌هایش ، صرفاً به دلیل نبود فضای بارور و در فراقِ تبلیغات برای معرفی آن مهجور ماند. او که از اولین خوانندگان کارآموخته در محضر بابک بیات نیز محسوب می شود، چند سال بعد از آلبوم «شوکا« با بابک بیات نیز همکاری کرد که برخی از آن ترانه‌ها همچون «سفر نکن» و «دریا» همچنان جزو ترانه‌های محبوب و ماندگار آن سالها محسوب می‌شوند. بر همین اساس مهم‌ترین مزیت این ترانه همچنان صدای زیبای مهرداد شهسوار زاده ست. صدایی خاص که لرزش‌ها و تحریرهایش نشان از آزمودگی و شناخت از طیف درخشان صدایش دارد. او که در ترانه‌های «دریا» و سفر نکن» به بهترین نحو راوی هم‌نشینی شعر و ملودی بود، در این ترانه نیز با کشش‌ها و لرزش‌ها و ادای درست واژه‌ها ، حسی کلی ترانه را  به مخاطب منتقل کرده ست.نکته جالب‌توجه در مورد این خواننده توجه و اصرار او به انتشار ترانه‌های تازه‌اش در قالب آلبوم ست. این در حالی‌ست که این روزها، خوانندگان مختلف، مدام در حال معرفی خود و آثارشان در قالب تک ترانه‌هایی هستند که در فضای مجازی و بدون هیچ توقع بازگشت مالی، منتشر می‌شوند . امری که خود، نشان‌دهنده‌ی نبود بازار و عدم اقبال عمومی به ترانه‌های آنان است. در واقع این خوانندگانِ ترانه‌های روز هستند که نه به عنوان سرمایه‌گذار، بلکه تهیه‌کننده مخارج، در حال هزینه کردن برای ساخت و اجرای ترانه‌هایی هستند که انتشار بی‌مزد و منت آن‌ها در فضای مجازی، خود گواهی بر بی‌اهمیتی نتیجه کارشان و از آن مهم‌تر قطع کارکرد اجتماعی «ترانه» در متن شرایط امروز است.

حال در چنین شرایطی انتشار آلبوم تلنگر مهرداد شهسوار زاده، نه از منظر هنری، بلکه از زاویه اعتمادبه‌نفس و پذیرش ریسک تأمین هزینه‌های مالی آن می‌تواند جالب‌توجه باشد.

  • ترکیب:

ترانه‌ای که صرفا  به خاطر ملودی روان و صدای آزموده و فارغ از حس ضجه و ناله خواننده اش، دست‌کم به نسبت بسیاری از ترانه‌های هم تبارش، پرداخت قابل قبولی یافته ، که نتیجه آن احتمالا تکرار شنیدن آن مخاطب را دچار ملال نخواهدکرد.

  • طراحی جلد (Cover):

 نهایت بی‌توجهی به کاراکتر صدای خواننده! خشونت ساختگی با عینک و زل زدن به دوربین که هیچ نسبتی به صمیمت صدای خواننده‌اش ندارد. با اجرای گرافیکی شلوغ، در حد تایپ اسامی روی جلد ، بارنگ‌های مختلف! و از آن ناپسندتر وضعیت شناسنامه آلبوم که پس از رفع سردرگمی در یافتن نام تنظیم‌کننده قطعات، تازه متوجه اوج فاجعه خواهیم شد. آنجا که قدر و منزلت تنظیم‌کننده قطعات با اسامی ِ ذیل عنوان «با تشکر از» یکسان فرض شده و با فونت و رنگی یکسان روی‌هم و یکجا از نسخه word به محیط photoshop منتقل شده ست.

  • وضعیت کنونی این ترانه در حافظه‌ سرد:

حذف جلد آلبوم از حافظه سرد و ذخیره ترانه «زیر بارون» در پوشه‌ی «مهرداد شهسوارزاده» و Forward آن برای مسافران نوروزی ِ جاده‌های شمال

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *