تاریخ هوشیارتر از افسانه‌هاست.

درباره‌ی ترانه‌ی «آوار»
کانال «ترانه‌بازی»
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸
حسین عصاران

چند روز قبل پستی تصویری در صفحه‌ی آقای ویگن داوودی (صدابردار و صداپرداز پیش‌کسوت) قرار گرفت که در آن ایشان در حال پردازش صدای ضبط شده از ترانه‌ی آوار برای تهیه‌ی ویرایش تازه‌ای از MIX آن بودند و در توضیح آن هم چنین نوشته شده بود که این ترانه در سال 1354 ضبط شده است.

دراین‌باره ذکر چند نکته ضروری به نظر می‌رسد:

شعر این ترانه، سروده‌ی شهیار قنبری است که مطابق با تصویر پیوست – برگرفته از کتاب «دریا در من»- ایشان این شعر را در سال 1356 سروده است. در همین کتاب و همچنین در کتاب «فرهاد و دوستان»(نوشته‌ی حامد احمدی) نیز شرح چگونگی شکل‌گیری این ترانه را به طور کامل شرح داده است.

کتاب «دریا در من»، روایت کامل ترانه‌های شهیار قنبری،از سال ۱۳۴۸ تا ۱۳۷۴، چاپ اول: انتشارات «نگاه»، سال ۱۳۹۷
(در این عکس، به قلم شاعر، تاریخ سروده‌شدن شعر ترانه سال ۱۳۵۶آمده است)

 

 

روایت شهیار قنبری از چگونگی شکل‌گیری ترانه‌ی «آوار» در کتاب «فرهاد و دوستان»
نوشته‌ی حامد احمدی، چاپ اول انتشارات «نگاه»، سال ۱۳۹۶

 

افزون بر آن، ترانه‌ی آوار اولین بار در آلبوم رنگارنگ شماره‌ی 11 در بهار سال 1357 منتشر شد.

آگهی انتشار آلبوم «رنگارنگ ۱۱»، هفته‌نامه‌ی «زن روز»، شماره‌ی ۶۸۰، ۳۰اردیبهشت سال ۵۷

 

مهم‌ترین مشخصه‌ی آلبوم‌های رنگارنگ موسسه‌ی آونگ هم در این بود که قطعات آن‌ها برای اولین بار در این آلبوم‌ها منتشر می‌شدند که به جز یکی دو مورد – همچون ترانه‌ی بوی خوب گندم در آلبوم رنگارنگ شماره‌ی 14 – این اتفاق به طور کامل رعایت شده است. به نحوی که این کمپانی بعد از تهیه‌ و یا خرید حق انتشار ترانه‌های تازه برای اولین بار آن‌ها را در آلبوم‌های رنگارنگ منتشر می‌کرد و بعد از آن در قالب آلبوم‌های دیگر – چه آلبوم اختصاصی خوانندگان و چه انواع دیگر – بازنشر می‌داد.

بنابراین این ترانه حتماً در سال 1356 شکل گرفته و ضبط شده و در بهار سال 1357 هم منتشر شده است.

از منظری دیگر:
بنا به روایتی از ابتدای سال1355 و بنا به مستنداتی دیگر از اواسط آن سال، مدیریت اجرای استودیو پاپ از سوی دکتر پادماگریان به زنده‌یاد محسن کلهر – که آن زمان در استودیو بل مشغول به کار بودند- سپرده شد. بعد از آن و به دعوت محسن کلهر،  زنده‌نام ناصر فرهودی و سپس رحیم ناحی و هاشم موسوی نیز به این جمع اضافه شدند. به دنبال این تغییرات بود که ضبط بیشتر ترانه‌های پاپ که پیش از این در استودیو ال‌کوردبس و بل ضبط می‌شدند، به استودیو پاپ منتقل شدند. از این روی ضبط این ترانه نیز در دوران همکاری آقای ویگن داوودی با استودیو پاپ انجام نشده است. همچنان که بنا به یاداوری شهیار قنبری، زنده‌نام ناصر فرهودی ضبط‌کننده‌ی این ترانه بوده‌اند.