ترانه‌ی «آوار»

چند روز قبل پستی در صفحه‌ی جناب آقای ویگن داوودی – صدابردار و صداپرداز قدیمی – قرار گرفت که در آن صدای لحظاتی از ضبط ترانه‌ی «آوار» پخش می‌شد و در توضیحات آن، چنین نوشته شده بود که این ترانه در سال «پنجاه و چهار» ضبط شده است.

آگهی انتشار آلبوم «رنگارنگ ۱۱»، هفته‌نامه‌ی «زن روز»، شماره‌ی ۶۸۰، ۳۰اردیبهشت سال ۵۷

کتاب «دریا در من»، روایت کامل ترانه‌های شهیار قنبری،از سال ۱۳۴۸ تا ۱۳۷۴، چاپ اول: انتشارات «نگاه»، سال ۱۳۹۷

(در این عکس، به قلم شاعر، تاریخ سروده‌شدن شعر ترانه سال ۱۳۵۶آمده است)

 

روایت شهیار قنبری از چگونگی شکل‌گیری ترانه‌ی «آوار» در کتاب «فرهاد و دوستان»
نوشته‌ی حامد احمدی، چاپ اول انتشارات «نگاه»، سال ۱۳۹۶

 

دراین‌باره ذکر چند نکته ضروری به نظر می‌رسد:

 

نخست: شعر این ترانه، سروده‌ی شهیار قنبری است که مطابق با تصویر پیوست – برگرفته از کتاب «دریا در من»- ایشان این شعر را در سال پنجاه و شش سروده است. در همین کتاب و همچنین در کتاب «فرهاد و دوستان»(نوشته‌ی حامد احمدی) نیز شرح چگونگی شکل‌گیری این ترانه را به طور کامل شرح داده است.

-ضمن اینکه مطابق عکس‌های پیوست این ترانه برای اولین بار در آلبوم «رنگارنگ شماره‌ی یازده» در بهار سال پنجاه و هفت منتشر شد. (تصویر آگهی ان را در شماره‌ی ششصد و هشتاد مجله‌ی «زن روز» در سی‌ام اردیبهشت سال پنجاه و هفت تقدیم کرده‌ام.)

– مهم‌ترین مشخصه‌ی آلبوم‌های رنگارنگ «آونگ» هم در این بود که قطعات آن‌ها برای اولین بار در این آلبوم‌ها منتشر می‌شدند که به جز یکی دو مورد – همچون ترانه‌ی «بوی خوب گندم» در آلبوم رنگارنگ شماره‌ی چهارده – این اتفاق به طور کامل رعایت شده است. به نحوی که این کمپانی بعد از تهیه‌ و یا خرید حق انتشار ترانه‌های تازه برای اولین بار آن‌ها را در آلبوم‌های «رنگارنگ» منتشر می‌کرد و بعد از آن در قالب آلبوم‌های دیگر – چه آلبوم اختصاصی خوانندگان و چه انواع دیگر – بازنشر می‌داد. (در این باره گفتگوی مفصلی با جناب وارطان آوانسیان عزیز– مدیر کمپانی «آونگ»- درباره‌ی تاریخچه‌ی تولید و نشر ترانه داشته‌ام که امید به انتشار به‌هنگام آن دارم.)

-بنابراین این ترانه حتماً در سال پنجاه و شش شکل گرفته و ضبط شده و در بهار سال پنجاه و هفت منتشر شده است.

-بنا به روایتی از ابتدای سال پنجاه و پنج و بنا به مستنداتی دیگر از اواسط سال پنجاه و پنج مدیریت اجرای استودیو پاپ از سوی دکتر پادماگریان به زنده‌یاد محسن کلهر – در استودیو «بل» مشغول به کار بودند- سپرده شد که بعد از آن و به دعوت محسن کلهر زنده‌نام ناصر فرهودی و سپس رحیم ناحی و هاشم موسوی نیز به این جمع اضافه شدند. به دنبال این تغییرات بود که ضبط بیشتر ترانه‌های پاپ که پیش از این در استودیو «ال‌کوردبس» و «بل» ضبط می‌شدند، به استودیو «پاپ» منتقل شدند. چنانچه از سوی شهیار قنبری – شاعر ترانه‌ی «آوار» – زنده‌نام ناصر فرهودی به عنوان ضبط‌کننده‌ی این ترانه معرفی شدند.

پی‌نوشت:
تصاویر دیگر زیر این مطلب تقدیم شده است.👇

@Taranehbazziib

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *