برای سال‌گشت‌ِ میلاد فریدون_فروغی:
مطلبی درباره‌ی ترانه‌ی «ماهی خسته‌ی من»

در سال‌های اخیر و از پیِ هم‌رسانی‌های مجازی، اجرایی از ترانه‌ی «ماهی خسته‌ من» با اجرای سه‌صداییِ فریدون فروغی و دو صدای دیگر، دست به دست می‌شود که در همه‌ی این هم‌رسانی‌ها، دو صدای دیگر، به نلی و کیوان منسوب شده است.
اما برای من این دو صدا، هیچ شباهتی به صدای نلی و کیوان ندارد. این سوتفاهم را می‌توان نتیجه‌ی یک اشتباه اولیه و سپس «حقیقت» شدن آن از پی هم‌رسانی‌های مداوم دانست.
در هر حال این بریده‌ای از اعلام برنامه‌های هفتگی مجله‌ی «تماشا» در سال پنجاه و یک است که در آن خبر اجرای این ترانه – اینجا با نام « دل من یه ماهی خسته‌ایه»- در برنامه‌ی «شش و هشت» هفته‌ی بعد آمده است.
خوانندگان این اجرا، سامان، مهرداد، فریدون فروغی و شهلا هستند.
از آن‌جایی که ساختار این جنگِ تلویزیونیِ فرشید رمزی، بر مبنای استفاده از خواننده‌گان تازه‌کارِ جوان بنا شده بود، می‌توان این نام‌ها را نیز در گستره‌ی همین گونه از خوانندگان قرار داد.
حال جدا از تفاوت تعداد خوانندگان در این اعلان با اجرای در دسترس از این ترانه، با فرض اینکه در این آگهی اشتباهی از این منظر رخ نداده است، می‌توان گمان برد که خوانندگانِ همراه فریدون فروغی در این اجرا، نه کیوان و نلی، که همین شهلا و سامان یا مهرداد -همان مهرداد کاظمی؟- هستند.
موئد این حدس هم کیفیت صدای این اجرایِ در دسترس است که به طور مشخص، نه از روی نوار مرجع، بلکه از صدای اجرایی زنده با «فید این» و «فید اوت» در ابتدا و انتهای ترانه حاصل شده است.
کاری که در سال‌های ابتدایی دهه‌ی پنجاه، نه توسط کمپانی‌ها، بلکه نوار فروشی‌ها مرسوم بوده است:
ضبط ترانه‌ها از روی جنگ‌های تلویزیونی، و سپس ضبط مجموعه‌ی آن‌ها روی نوار کاست، به درخواست مشتری.
ترانه‌ی «ماهی خسته‌ی من»
کلام‌پرداز:میرزالو
آهنگ‌ساز: ویلیام خنو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *