جفت سلیمان

۱۴ دی ۱۳۹۶

ترانه‌ی«جفت سلیمان»، با صدای #مرجان ، نخستین بار، سال پنجاه و هفت و در آلبوم «آزادی» -منتشر شده توسط کمپانی «سی.بی.اس»- منتشر شد.
در جلد این آلبوم، آهنگ‌ساز این ترانه #مجتبی_میرزاده و کلام‌پرداز آن، «صافی ضمیر» ذکر شده است که نام اصلی فامیل مرجان است.

سال‌ها قبل شنیدم و یا جایی خواندم که نام اصلی شاعر این ترانه، زنده نام #علی_حاتمی است که متأسفانه منبع این آگاهی اولیه را هیچ به یاد نمی‌آورم. چندی قبل در گفتگویی با احمد بخشی، دستیار و همراه همیشگی زنده نام علی حاتمی، این مسئله را مطرح کردم که ایشان ضمن تائید این مسئله، دلیل آن را چنین به یاد آوردند: «صداگذاری فیلم سوته‌دلان را فریدون ژورک انجام می‌داد، علی‌آقا با فریدون ژورک شرط گذاشت که اگر کارهای صداگذاری فیلم را دو روز زودتر انجام دهد، یک هدیه به او می‌دهد. ژورک هم شب‌کاری کرد و کار را تمام کرد. علی‌آقا هم این ترانه را که قبلاً نوشته بود، برای اجرای مرجان که همسر فریدون ژورک بود، به او هدیه داد.» انتشار این ترانه در فضای ملتهب سال پنجاه و هفت آن را با قرائت‌های انقلابی همراه کرد و خیلی زود به یکی از ترانه های محبوب روز بدل کرد و از پی آن در بیشتر آلبوم‌های انتخابی از ترانه‌های روز که مؤسسات انتشاراتی معتبر و یا غیر معتبر در فاصله بین سال پنجاه هفت تا پنجاه و نه منتشر می‌کردند، نیز گنجانده ‌شد.

قریب به دو دهه بعد و در آلبوم «خاطره‌ها» که شامل مجموعه‌ای از ترانه های پیش از انقلاب مرجان می‌شد، این ترانه به‌صورت نیمه‌کاره-که هنگام شروع هم‌سُراییِ انتهای ترانه، صدا «فید- اوت» می‌شود- دوباره منتشر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *