۱۳۴۶ «راک می‌زنیم… راک اند رول…»

با آغاز به کار هفته‌نامه‌ «اطلاعات جوانان» در سال ۱۳۴۵، خیلی زود مشخص شد که سیاست پنهان این هفته‌نامه، معرفی، تبلیغ و جلوه‌دهی به موسیقی جوان‌پسندِ غیررادیوییِ غیرِ لاله‌زاری است. سرویس این مجله با شامه‌ای قوی و تیز، در اوج دوران محبوبیت گروه‌های راک اروپایی – به ویژه «بیتل‌ها» -از همان اولین شماره‌ها، ضمن تقابل با موسیقی رادیو، با ارائه ترجمه کلام ترانه‌های روز گروه‌های راک اروپایی، به معرفی گروه‌های راک ایرانی (موسوم به بیت‌بند»)  هم که در کافه‌های تهران و شهرهای بزرگ برنامه اجرا می‌کردند، ‌پرداخت.

اوج این رویکرد را باید در ایده برگزاری کنسرت این گروه‌ها در ورزشگاه «امجدیه» و تبلیغات مفصل برای آن دانست. کنسرتی به سبک فستیوال بزرگ موسیقی سال ۱۹۶۴ در «بیرمنگام» که پس از دو کنسرت مقدماتی و کوچک‌تر در آذر و اسفند سال ۱۳۴۵، این بار در خرداد سال ۱۳۴۶ در ورزشگاه «امجدیه» و با حضور گروه‌های «اعجوبه‌ها»، «تکخال‌ها»، «فکتوری» و «گناه‌کاران»، در کنار اجرای عارف با ارکستر اختصاصی‌اش و همچنین تک‌خوانی فرهاد(فرهاد مهراد)، در مقابل ۲۵ هزار تماشاگر برگزار شد و این‌چنین تصویری در تراز بزرگ‌ترین کنسرت‌های راک جهان به جای گذاشت.

تصویری که همچنان یکی از یادگاری‌های تهران دهۀ چهل و یکی از نمادهای پوست‌اندازی جامعه‌ شهری محسوب می‌شود. مولفه‌های پاپ غربی در حال نفوذ و گسترش به موسیقی ترانه‌های فارسی بودند؛ گیتار، بیس، درامز، کیبورد و از همه مهم‌تر؛ «ستاره»

پیشنهاد: مطالعه‌ مقاله‌ «راک ایرانی در یک نگاه»؛ نوشته‌ی حسین عصاران، مجله‌ دوزبانه‌ی «آندرلاین» (چاپ لندن)، پاییز ۱۳۹۶ (با بهره‌گیری از مقاله «گروه‌های موسیقی بیت ایرانی بر صفحه های وینیل»؛ نوشته‌ی امیر منصور)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *