۱۳۴۶ «شعر نو در ترانه»

از بررسی مجلات و نشریات فرهنگی و هنری اواسط دهه چهل چنین برمی‌آید که مقوله «شعر نو» و زیرشاخه‌های آن، نه تنها از مراحل ناباوری ادیبان گذشته‌گرا به آن عبور کرده، بلکه با انتشار پرحجم اشعار تازه‌اش، در کنار مباحث نظری چهره‌های شاخته شده‌ای چون رضا براهنی، اسماعیل نوری علا، یدالله رؤیایی و نادر نادرپور، مورد استقبال طیفی از طبقه متوسط شهری نیز قرار گرفته است.

بررسی متمرکز کلام ترانه‌های آن دوره، به ویژه در تجربه‌ورزی‌های پردامنه‌ پرویز وکیلی نیز چنین می‌رساند که این هوای تازه به کلام ترانه‌ها نیز نشت کرده و همگام با حرکت پرشتاب شعر فارسی به سمت تغییر معیارها و چهارچوب‌ها، سلیقه‌ای تازه در ساخت و پرداخت کلام و شعر ترانه‌ها نیز شکل گرفته است.

یکی از نمودهای این نوجویی را می‌توان در انتخاب شعر شناخته شده «زمستان»، سروده مهدی اخوان ثالث، توسط امین‌الله رشیدی (الف. آشنا) و آهنگسازی روی آن در سال ۱۳۴۶ ردگیری کرد. هر چند که تصویب آن برای اجرا منوط به اعمال تغییرات موردنظر دکتر نیرسینا (رئیس شورای شعر رادیو) می‌شود: «پیرهن چرکین» به «می‌فروش»، «سرت خوش باد» به «دلت خوش باد، «سنگ تیپاخورده» به «دیوانه سرگشته» و «دشنام پست آفرینش» به «در جلوه‌های آفرینش»؛

پس از موافقت اخوان ثالث با اعمال این تغییرات، ترانه «زمستان» با تنظیم سیروس شهردار، توسط ارکستر رادیو و صدای پروین اجرا و به دلیل یا بهانه گذشتن از فصل زمستان، دو سال بعد در سال ۱۳۴۸  از رادیو پخش می‌شود.

دستمایه شدن شعر «زمستان» را می‌توان یکی از اولین انتخاب‌های آهنگسازان ایرانی از گستره رو به گسترش «شعر نو» برای ساخت ترانه حساب آورد؛ اتفاقی که در دهه‌های بعدی در گونه‌ها و فضاهای متفاوت بارها تجربه شد، هر چند که در بیشتر موارد، برحسب سلیقه و توانایی آهنگسازان و خوانندگان، ترانه‌های ساخته و پرداخته شده هم‌تراز با شعر انتخاب شده قرار نگرفته و یا دست‌کم ارزش‌افزوده‌ای بر آن نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *