خونه؛ این خونه‌ی ویروون…

درباره‌ی ترانه‌ی «خونه»
کانال «ترانه‌بازی»
۱۳ فروردین ۱۳۹۸
حسین عصاران

ترانه‌ی خونه
شاعر: ایرج جنتی‌عطایی
ملودی‌ساز: بابک بیات
تنظیم‌کننده‌ی موسیقی: محمد اوشال
خوانندگان:اجرای نخست: داریوش، اجرای دوم: ستار، اجرای سوم: ابی
ناشر: کاسپین
تاریخ انتشار: دی 1352
طراح جلد: ناشناس

ترانه‌های موسوم به ترانه‌ی معترض محصول روند ترانه‌سازی بخش خصوصی بود که در یک بازه‌ی زمانی کوتاه و با ترانه‌هایی چون رضاموتوری، جمعه، جنگل، بن‌بست، شبانه، زندونی، خونه، بوی خوب گندم، هفته‌ی خاکستری و رهایی میوه‌های خوش‌رنگ و خوش‌گواری داد.

ترانه‌ی خونه به عنوان یکی از مهمترین ترانه‌های این رده، در تداوم همکاری بابک بیات و ایرج جنتی‌عطایی با کمپانی کاسپین قرار می‌گیرد. از این ترانه سه اجرا با صدای داریوش، ابی و ستار در دسترس است که بنا به ادعای ستار، گویی او مجری اول این ترانه بوده‌ست. اما در گفتگوی من با آقای دکتر طبیبیان، (مدیر کمپانی کاسپین)، ایشان جزییات اجرا و انتشار این ترانه را به خاطر داشتند.

بنا به گفته‌ی ایشان این ترانه ابتدا برای صدای داریوش ساخته شد که با صدای او اجرا شد. اما بعد از انتشار صفحه‌ی چهل و پنج دور این ترانه، ایشان توسط ساواک احضار شده و همان جا از او می‌خواهند که نسخه‌‌ی مستر این اجرا را به آنها تحویل داده و صفحه‌ی آن را هم تجدید چاپ نکنند.
بعد از این اتفاق، از ستار دعوت می‌شود که روی موسیقی بی‌کلام ضبط شده‌ی این ترانه، او این ترانه را اجرا کند.

 

آگهی انتشار ترانه‌ی خونه، روزنامه‌ی اطلاعات، 20 دی 1352

 

ایشان در پاسخ به این سوال من که چه فرقی بین صدای ستار و داریوش وجود داشت گفتند که:

«حساسیت روی صدای ستار کمتر بود، ضمن اینکه ما اصولا بنا نبود که به حرف کسی گوش کنیم، آنها آن اجرا را ممنوع کردند، ما این اجرا را هم ضبط کردیم، هر چند که همان اجرای داریوش بعدا در همه‌ی نوارها منتشر شد و عملاً اجرای ستار آنچنان معروف نشد».

جالب اینکه آقای طبیبیان از اجرای این ترانه با صدای ابی به طور کامل بی‌خبر بودند.